Сремски Карловци, 16.9.2011. године
Дана 16.9.2011. године у Сремским Карловцима одржана је усмена расправа у предмету по захтеву Патријаршије СПЦ бр. 146-03-46-00-1264/08, на којој је извршен увиђај имовине чији се повраћај тражи, а на којој је носилац права коришћења Пољопривредни факултет Универзитета у Новом Саду.
Сента, 18.8.2011. године
Дана 18.8.2011. године представници Дирекције за реституцију боравили су у Сенти, којом приликом је одржана усмена расправа са увиђајем објеката који се потражују у поступку реституције од стране Римокатоличке жупе „Св. мале Терезије“ Сента.
Фекетић, 19.6.2011. године
Представници Дирекције за реституцију боравили су 19.6.2011. године по позиву евангеличког бискупа Th. Mgr. Арпада Долинског на освећењу зграде цркве у Фекетићу, која је прошле године враћена у поступку реституције Евангеличкој хришћанској црквеној општини а.в. Фекетић.
Зрењанин, 25.10.2010. године
Представници Дирекције за реституцију боравили су, дана 25.10.2010. године, у Зрењанину, којом приликом је одржан састанак у просторијама Зрењанинске бискупије Римокатоличке цркве. Састанку су, поред представника Дирекције и зрењанинског бискупа msgn. Ладислава Немата, присуствовали и пуномоћници Зрењанинске бискупије РКЦ адвокати Егон Борал и Јожеф Леринц. На састанку су разматрана питања реституције имовине Зрењанинској бискупији и начини превазилажења проблема везаних за прикупљање неопходне документације од стране цркве.
Ниш, 16.9.2010. године
На позив Епархије нишке, директор Дирекције за реституцију Владимир Тодоровић са сарадницима учествовао је дана 16. септембра 2010. год. на радном састанку са представницима Епархије нишке у владичанском двору у Нишу. Разговарано је о проблемима реституције имовине црквама и манастирима Епархије нишке. Разматрано је o више различитих предмета у којима постоје тешкоће комплетирања списа. Договорени су конкретни кораци у циљу бржег прибављања потребне документације која се налази у историјским архивима. Такође представници Епархије нишке, указали су на проблеме идентификације катастарских парцела у великом броју предмета, имајући у виду чињеницу, да је у већини општина катастар земљишта устројен тек 1955. године, што је онемогућило обележавање катастарских парцела од тренутка одузимања у поступку аграрне реформе до устројавања евиденције истих, при чему је једини начин да се предметне катастарске парцеле идентификују вештачењем и уз помоћ сведока.
Истог дана у поподневним часовима, службена лица Дирекције за реституцију посетила су манастир ”Свети Димитрије” - Дивљана, општина Бела Паланка, где је у 15,00 часова, обављен увиђај вештачког језера, које је предмет захтева за реституцију. Увиђају су присуствовали поред подносиоца захтева, вештак геометар и представници Републичке дирекције за воде и ЈВП ”Србијаводе”.
Дана 17. септембра. 2010. године, службена лица Дирекције за реституцију посетила су манастир ”Свете Богородице”, Наупаре, општина Крушевац. Предмет захтева, поменутог манастира је имовина одузета у поступку аграрне реформе 1946. године у укупној површини од 1487.81.50 ха. Овог приликом извршен је обилазак, односно увиђај на терену расадника који се налази на предметним катастарским парцелама а чији су корисници Шумско газдинство ”Србијашуме”, Крушевац, којом приликом је обављен разговор са представницима газдинства.
Нови Сад, 25.06.2010. године
Дана 25.6.2010. године, службена лица Дирекције за реституцију извршила су у присуству пуномоћника Епархије бачке Српске православне цркве обилазак објеката у Новом Саду, у: ул. Дунавска бр. 1, ул. Змај Јовина бр. 15, ул. Светозара Милетића бр. 6, ул. Светозара Милетића бр. 14, ул. Грчкошколска бр. 3, ул. Грчкошколска бр. 6 и ул. Златне Греде бр. 4. Наведени објекти су предмет реституције по захтеву Српске православне црквене општине у Новом Саду. Непосредним опажањем утврђено је да се сви објекти налазе у истом облику и приближно истом стању у коме су били у време одузимања.
Врање, 11. и 12. новембра 2009. године
ПОСЕТА ВРАЊСКОЈ ЕПАРХИЈИ
Манастири: Прохор Пчињски, Св. великомученик Пантелејмон у Лепчинцу и манастир Свети архиђакон Стефан у Горњем Жапском
На позив Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија, представници Дирекције за реституцију Републике Србије – директор Владимир Тодоровић са сарадницима, боравили су 11. и 12. новембра 2009. године у посети Врањској епархији.
Непосредни повод посете је предаја у државину непокретности која је решењем Дирекције, у складу са Законом о враћању имовине црквама и верским заједницама, враћена и утврђено право својине Српског православног манастира Свети Прохор Пчињски - Епархије врањске - Српске православне цркве, у укупној површини од 784.37.77. ха у катастарској општини Старац.
Предаја непокретности је извршена између досадашњег корисника - ЈП ”Србијашуме” и управе манастира Свети Прохор Пчињски у манастиру Свети Прохор Пчињски, 11. новембра 2009. године. Представници и једне и друге стране комисијски су потписали записник о примопредаји, а својим потписима оверили су га: у име Епархије врањске - Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије, а у име ЈП ”Србијашуме” - господин Ранко Шикања, извршни директор ЈП ”Србијашуме”. Овом свечаном чину присуствовали су и представници ЈП ”Србијашуме” - ШГ Врање, на челу са директором господином Александром Стаменковићем.
Овим поводом истакнуто је да је наведеним решењем исправљена историјска неправда учињена манастиру Свети Прохор Пчињски када је одлуком Министарства за аграрну реформу и колонизацију број 10995/46 од 21. маја 1946. године одузета предметна шума, као и да је овим започет поступак реституције (враћања) имовине манастирима и црквама Епархије врањске.
Такође, у циљу сагледавања релевантних околности за поступак реституције, представници Дирекције посетили су и и манастир Светог великомученика Пантелејмона у Лепчинцу и манастир Светог архиђакона Стефана у Горњем Жапском, чији су захтеви за враћање одузете имовине у поступку пред овим органом. Том приликом, разговарано је са старешинама манастира о имовини која је предмет поступка, као и о документацији коју је неопходно доставити у циљу вођења поступка.
Бачки Петровац, 25.05.2009. године
Представници Дирекције за реституцију посетили су дана 25.05.2009. године Бачки Петровац у циљу пружања стручне помоћи у вези са реституцијом одузете имовине цркава и верских заједница.
Састанку, који је одржан у просторијама Словачке евангеличке а.в. црквене општине у Бачком Петровцу, присуствовали су представници Словачке евангеличке а.в. црквене општине у Петровцу, Кулпуну, Силбашу, Кисачу, Арадацу, Гложану итд.
Том приликом разматрана су питања реституције имовине уопште, као и проблеми са којима се подносиоци захтева и Дирекције срећу у свом раду, као и начини превазилажења истих.
Нови Сад, 05.05.2009. године
Дана 05.05.2009.године, службена лица Дирекције за реституцију посетила су Нови Сад и том приликом извршила увиђај на лицу места објеката тј. пословних простора у стамбено-пословној згради у улици Католичка порта бр.1 и Његошева бр. 2.
Истог дана је одржана и усмена расправа на лицу места по поднетом захтеву за реституцију стамбено-пословне зграде у улици Његошева бр.2 у Новом Саду.
Увиђају и усменој расправи су присуствовали пуномоћник Римокатоличке црквене општине ”Име Маријино” Нови Сад Гаудењи Матилд, заменик Градског јавног правобраниоца Града Новог Сада Анђелија Вујић, као и представници ЈП ”Пословни простор” из Новог Сада. Наведене објекте у поступку реституције потражује Новосадска римокатоличка црквена општина ”Име Маријино”.
Сомбор, 29.4.2009. године
У Сомбору су 29. априла 2009. године одржане усмене расправе на лицу места, приликом којих су извршени и увиђаји објеката на „Великом католичком гробљу“, „Малом католичком гробљу“ и у Градина салашима, које у поступку реституције потражује Римокатоличка црквена општина „Пресветог тројства“ Сомбор, којима су присуствовали пуномоћници подносиоца захтева, Јавни правобранилац Града Сомбора, шеф Одсека за имовинско-правне послове Градске управе Града Сомбора и службена лица Дирекције.